Kanser belirtileri hastalık sanılıyor - www.arcaajans.com

Uzmanlar çocukluk çağındaki kanser belirtilerinin başka çocuk hastalıklarıyla karıştırıldığını ifade etti.

Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, olağan olarak kabul edilen başka çocukluk hastalıklarıyla çok büyük benzerlik gösterdiğine işaret ederek, çocuğu düzenli denetim eden doktorun alandaki deneyiminin ehemmiyet taşıdığını ifade etti .

Canpolat, yapmış olduğu yazılı duyuruda , çocukluk dönemi kanser belirtilerini, "2 haftadan uzun devam eden sebebi bilinmeyen ateş"in, "7 günden uzun devam eden kusma", "kabızlık sorununun 1 aydan çok sürmesi", "dizden yukarıda morluk olması", "burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklar oluşması", "lenf bezinde şişlik görülmesi, "bacaklarda sançı " olarak sıraladı.

EN SIK ÇOCUKLUK KANSERİ AKUT LÖSEMİ

Çocukların büyüme döneminde en sık karşılaştıkları kanser türünün, akut lösemi olduğuna değinen Canpolat, çocukluk çağı kanserlerinin % 25-30′unu oluşturan akut löseminin 2 ile 5 yaş arasında ortaya çıktığını açıkladı . Prof. Dr. Canpolat, büyüme döneminde löseminin dışında en sık merkezi siniri sistemi tümörlerine rastlandığını, daha akabinde sırasıyla böbrek üstü bezi tümörü olan nöroblastom böbrek tümörü olan Wilms tümörü, yumuşak doku kanserleri ve Hodgkin dışı lenfomaların yer almakta olduğunu söyledi .

Çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, çoğu vakit bu zamanda yaşanan ve olağan olarak kabul edilen başka çocukluk hastalıklarıyla çok büyük benzerlik gösterdiğine dikkati çeken Canpolat, çocuğu düzenli olarak denetim eden doktorun alandaki deneyiminin ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

Kanser belirtileri hastalık sanılıyor.


Haberler