Kanser Belirtileri Çocukluk Hastalıklarıyla Benzerlik Gösteriyor - www.aktifmedya.com

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Canpolat: "Çocukluk çağı kanserlerinin belirtileri çoğu vakit bu dönemde yaşanan ve normal olarak kabul edilen başka çocukluk hastalıklarıyla büyük benzerlik gösteriyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, normal olarak kabul edilen başka çocukluk hastalıklarıyla büyük benzerlik gösterdiğine işaret ederek, çocuğu düzenli denetim eden doktorun alandaki deneyiminin ehemmiyet taşıdığını belirtti. 

Canpolat, yaptığı yazılı açıklamada, çocukluk dönemi kanser belirtilerini, "2 haftadan uzun süren sebebi bilinmeyen ateş"in, "7 günden uzun süren kusma", "kabızlık sorununun 1 aydan fazla sürmesi", "dizden yukarıda morluk olması", "burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklar oluşması", "lenf bezinde şişlik görülmesi, "bacaklarda ağrı" olarak sıraladı. 

Çocukların büyüme döneminde en sık karşılaştıkları kanser türünün, akut lösemi olduğuna değinen Canpolat, çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 25-30'unu oluşturan akut löseminin 2 ile 5 yaş arasında ortaya çıktığını kaydetti. 

Prof. Dr. Canpolat, büyüme döneminde löseminin dışında en sık merkezi siniri sistemi tümörlerine rastlandığını, daha sonra sırasıyla böbrek üstü bezi tümörü olan nöroblastom böbrek tümörü olan Wilms tümörü, yumuşak doku kanserleri ve Hodgkin dışı lenfomaların yer aldığını anlattı. 

Çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, çoğu vakit bu dönemde yaşanan ve normal olarak kabul edilen başka çocukluk hastalıklarıyla büyük benzerlik gösterdiğine dikkati çeken Canpolat, çocuğu düzenli olarak denetim eden doktorun alandaki deneyiminin ehemmiyet taşıdığını vurguladı. - İstanbul Tarih: 05 Aralık 2014 13:03

Kaynak: http://www.aktifmedya.com/saglik/kanser-belirtileri-cocukluk-hastaliklariyla-benzerlik-gosteriyor-h287686.html

Haberler